Grafik Tasarımı Nedir ve Başlıca Araçları Nelerdir ?

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesini içeren yaratıcı bir süreçtir. Grafik tasarım amaçlı bir sanattır. Resimlerin, sembollerin ve hatta kelimelerin kullanımıyla bir problemi çözmek veya belirli hedeflere ulaşmak için yaratıcı ve sistematik bir plan içerir. Çeşitli grafik ögeleri ve araçları kullanarak görsel iletişim ve kavram ve fikirlerin estetik ifadesidir. Basılı medya işlerinde %100 verim alabilmek için mutlaka tasarımların matbaa baskı aşamasına hazırlanması gerekir. En ufak bir hatanın maliyeti yüksek olabilir.

Bir grafik tasarım ürünü, farklı ölçülerdeki görsel öğelerin bir araya gelmesiyle oluşur. Tasarım yüzeyi üzerinde bulunan çizgisel, tipografik ve görsel öğelerin yönü ve rengi önemlidir.

Grafik Tasarım Öğeleri Nelerdir?

Çizgiler: Düz, kavisli, dalgalı, kalın, ince – çizgiler söz konusu olduğunda, olasılıklar sınırsızdır. Çizgiler, tasarımcıların bir mizanpajdaki bir alanı bölmesini veya ayrı bir içerik oluşturmasını sağlar. İzleyicinin A noktasından B noktasına kolayca getirebilmesi için izleyicinin gözlerini yönlendirmek veya başka unsurların eklenebilirlik için stratejik bir yol izlemesini sağlamak için de kullanılabilirler.

Şekiller: Şekiller, alanları yaratıcı bir şekilde doldurmak, metni ve diğer içerik türlerini desteklemek ve bir tasarımı dengelemek için çeşitli yollar sunar. Bir tasarım yapısı ve netlik vermek için beyaz boşluk kullanarak şekiller hiçbir şeyden oluşturulamaz.

Renk: Renk veya rengin yokluğu, herhangi bir tasarımın önemli bir unsurudur. Renk teorisinin sağlam bir şekilde anlaşılmasıyla, tasarımcılar, renkleri cesurca veya parlak incelikle sorunsuz bir şekilde bütünleştiren bir tasarımı ve markayı şaşırtıcı şekilde etkileyebilir.

Tipografi: Tür, bir mesajı yalnızca metinden bir sanat eserine dönüştürebilir. Özelleştirilmiş hizalamalar, boşluklar, boyutlar ve renklerle birlikte farklı yazı tipleri, dünyayla iletişim kurduğunuz noktaya güç katabilir.

Doku: Düzgün ve parlak bir reklam bile dokuyla somut görünebilir. Görsel görünümüyle dokunsal bir yüzey hissi verir ve uygun kağıt ve malzemenin seçimi ile geliştirilmiş bir derinlik hissi katar.

Grafik Tasarım Araçları Nelerdir?

Profesyonel tasarımcılar, sanatsal bir eğilime sahip yaratıcı bir zihne ve çok daha fazlasına sahip. Keskin gözlem becerileri ve analitik düşünme, fiziksel araç kitlerini incelemeden ve kalemle kâğıt veya kalemle tablete dokunmadan önce grafik tasarım için gerekli araçlardır. Tasarımcılar, belirli bir mesajı iletmek ve etkileyici bir görsel oluşturmak için sanat ve teknolojiyi birleştirmek için çeşitli yöntemler kullanırlar.

Eskiz defteri: Fikirleri eskiz etmek için kullanılan geleneksel bir araç; tasarımcıların başka araçlar ve teknolojiler kullanarak daha da geliştirebilecekleri kaba tasarımları not almanın en hızlı yoludur.

Bilgisayarlar: Bilgisayarlar artık her tasarımcının araç kitinde önemli bir yere sahip. Tabletler gibi donanımlar tasarımcıların yaratıcı özgürlüklerini artırmalarına ve eskiz defteri hissini korumalarına izin verir.

Yazılım: Teknoloji yaratıcı vizyonu gerçekleştirmek için yeni kapılar açtı. Illustrator ve Photoshop gibi özel yazılımlar, çizimler oluşturmanıza, fotoğrafları geliştirmenize, metni stilize etmenize ve tüm parçaları inanılmaz düzenlerde birleştirmenize yardımcı olabilir.

Grafik Tasarım, markanızı ve mesajınızı etkileyici iş logoları, büyüleyici broşürler, etkili haber bültenleri ve çarpıcı posterlerle görsel olarak iletir.

Kaynak : Dijital Pazarlama Hizmetleri

Yorum Yapın