Grafik Tasarım, Matbaa

Katalog Tasarımı

Yazar : Gürteks Matbaa          Tarih : 12 Eylül. 2018.           Kategori : Grafik Tasarım, Matbaa

5 ADIMDA PROFESYONEL KATALOG TASARIMI

Dijital pazarlamanın altın çağı yaşanırken, basılı bir broşür veya katalog tasarımı önemini ve değerini unutmak içten bile değil. Profesyonelce tasarlanmış bir katalog ya da broşür, önemli bir satış aracıdır ve satış görüşmeleri ve hizmetlerinizi hedef kitlenize iletirken çeşitli amaçlara hizmet eder. Kaliteli bir basılı sunum aracı, şirketinizin itibarı, yetenekleri, ürünleri ve marka mesajı hakkında konuşulmasını sağlar.

Tıpkı dergilerde olduğu gibi, broşürler de uzun bir raf ömrüne sahiptir ve hedef kitlenizin ürününüzü satın alma işlemine çekmek için ikna edici bir işlev sağlar.

 

Katalog / Broşür tasarımının amacı nedir?

Katalog tasarımı, hedef kitlenizin bilinç altında nasıl bir mesaj uyandırmasını istediğiniz şeyi düşünerek biraz zaman geçirin. Örneğin, kataloğu gördükten sonra broşürden nasıl mesaj çıkarmasını istiyorsunuz? Katalog kimin için? Hangi ortamda kullanılacak? Şahsen görüşmeler? Fuar? Doğrudan posta? Yukarıdakilerin hepsi? Kataloğun nasıl işleyeceğini anlayın.

Alıcı kişiliğinizin kim olduğu ve katalog tasarımı ‘nın onlarla nasıl iletişim kuracağı hakkında çok iyi bir fikre sahip olmalısınız. Hedef kitlenizin temel demografik özelliklerini, beğenilerini / beğenmediklerini, can alıcı noktalarını, en büyük zorluklarını biliyor musunuz?

1. Katalog Tasarımı için bütçenizi belirleyin

Tasarım için fiyatlandırma, özellikler ekleyerek maliyet arttırabilirsiniz. Daha yüksek kaliteli bir kağıt veya belki de dokulu bir kart seçmek isteyebilirsiniz. Logonuzu kabartmak veya logonuza bir vernik (LAK) eklemek isteyebilirsiniz. Alıcı kişinize dayalı olması gereken değeri ve sunumu artırmak için ekleyebileceğiniz birkaç özellik vardır. Eğer lüks ve yetkinliği iletmek için varlıklı, yüksek kaliteli kağıt ve kaliteli fotoğrafçılıkta pazarlama yapmak gerekli olabilir.

İşte Katalog / Broşür iş akışı aşağıdaki gibidir:

Araştırma (gerekirse)
Tasarım
Metin Yazarlığı ve Düzenleme
İnfografikler
Fotoğrafçılık
Baskı ve proje yönetimi

 

2. Behance’da sevdiğin şeye bak.

Anahatınızı yazmadan önce, broşürünüzün nasıl görünmesini istediğinizi hayal etmekte zorluk çekebilirsiniz. Diğer şirketlerin ne yaptığına bakmak için Behance’yi ziyaret etmenizi öneririm. Boyut, biçim, renk, fotoğraf, tipografi ve üslupla ilgili neye benzediğiniz hakkında fikir edinin.

3. İçerik özetini çıkarın

İçerik anahattınıza başlamaktır. Bu, bir grafik tasarımcısı veya medya ajansı bulundurma zamanı geldiğinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlar. Broşürün onaylanmış, salt metin versiyonuna sahip olarak, revizyon maliyetlerini ve daha sonra süreci zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bir ajansla iletişime geçmeden önce üst düzeyden ihtiyaç duyduğunuz onayları alın. İçeriği kendi bünyenizde mi hazırlıyorsunuz veya bir medya ajansına dış kaynak sağlayıp sağlamadığınızı, broşürünüzün üretimi için daha doğru fiyatlandırmayı ve zaman çizelgesini azaltabilirsiniz.

4.  Katalog tasarımı için, Fotoğraf ve gerekli grafikleri hazırlayın

Broşürünüzde kullanabileceğiniz yüksek çözünürlüklü fotoğraflarınız var mı? Fotoğraflar, baskıda kullanılmak üzere en az 300 dpi olmalıdır (web için 72 dpi’ye karşılık). Fotoğrafınız internetteki iPhone’dan mı alındı? Eğer öyleyse, bu uçmayacak. Profesyonel fotoğraf, alıcıların satın alma kararını etkileyebilir. Taslağa hangi çekimlerde yer vereceğinizi tanımlayın, tasarıma dahil olmak, yeterince büyük olup olmadıklarını ve doğru mesajı iletip iletmediklerini belirleyin. Harika broşür tasarımı harika görüntülerle başlar.

5. Doğru medya ajansını seçin

Artık bütçenizi belirlediniz, içeriğinizi yazdınız, Behance’den bazı fikirler edindiniz ve Infographics için bazı fotoğraflar ve fikirler topladınız – işi yapmak için en iyi medya ajansını bulmanın zamanı geldi. “Broşür tasarımı” için basit bir Google araması yeterli olmalıdır. Baskı deneyimine sahip ve web sitelerinde etkileyici bir geçmişe sahip geçmiş bir portföyü olan bir medya ajansına bakın.

Sizinle nasıl çalışacakları, onay ve revizyon prensiplerini nasıl uygulandığı dahil olmak üzere çalışma şekillerini anlamak için onlara ulaşın. Çoğu kişi broşürü üretmek için çok sayıda yazıcıyla zaten ilişki içerecek. Baskı fiyatlandırmasının nasıl ayarlandığını görmek isteyip istemediğinizi sorun. Ajansların çoğu baskıya bir işaret ekleyecek ve bazıları sizin için projeyi küçük bir ücret karşılığında yönetecek.

Sonuç olarak, harika bir broşür oluşturmak, hedeflerinizi ve bütçenizi belirleyerek, hedef kitlenizin beklentilerine göre bir bütçe belirleyerek, profesyonel fotoğrafçılığı seçerek ve doğru medya ajansını seçerek işe başlamalıdır. Bu 5 adımı uygulayarak daha minimal bir tasarım sürecine ve daha iyi bir sonuca sahip olacaksınız. Profesyonel broşür tasarımı, doğru bir şekilde yürütüldüğünde markanıza, izleniminize ve satış görüşmelerinize büyük bir değer katabilir.

Şirketiniz için yeni bir broşür veya katalog tasarımı oluşturma projeniz varsa, lütfen bizimle iletişim kurun.

Diğer portföyümüze bakın

Diğer portföyümüz

Kurumsal Kimlik

Grafik Tasarım

Logo Tasarımı

Grafik Tasarım

Web Site Tasarımı

Grafik Tasarım

Kartvizit

Matbaa